Fb

Maroko

Středa 19. 2. 2020 Pacov,
zámecký sál od 19.00 hod.vstupné dobrovolné

S cestovatelem Tomášem Ulrychem navštívíme Marocké království, jehož osidlování sahá až do starověku. Kromě historického města Marrákeše se podíváme do pohoří Vysoký Atlas s nejvyšší horou Maroka Džabal Tubkal.

Sledujte přednášku na Facebooku


Kam se podíváte?

Marocké království se nachází v severozápadní části Afriky. Nejvyšší hora Maroka je Jebal Toubkal ve Vysokém Atlasu a měří 4167m. Právě ve Vysokém Atlasu jsme trávili většinu našeho výletu. Podle nástěnných maleb v horských jeskyních sahá osidlování Maroka až do starověku.

Za původní obyvatelstvo se považují kočovní Berbeři. Země bývala zalesněná a velice úrodná, proto se zde lidé zabývali především pastevectvím a zemědělstvím. Změnu přinesl až vpád římské říše. Římané na stavbu svých pevností a měst používali především dřevo, a tak bezohledně káceli místní lesy, aniž by je obnovovali a tím nastartovali masivní odvodnění krajiny a rychlé šíření pouštních oblastí. Dnes je k zemědělství použitelná pouze ⅓ marockého území.

Obyvatelstvo tvoří především Arabové, v menšině pak Berbeři a Haratinové. Náboženské vyznání je z drtivé většiny muslimské, úředním jazykem je arabština, a berberština. Dobře se lze domluvit i francouzsky.

Naše cesta začala příletem do Marakéše 3. 3. 2018...


Kdo bude přednášet?

Tomáš Ulrych

(43 let, spolu s manželkou Ditou a 4 dětmi žije v malé roubence
v údolí řeky Sázavy, nedaleko od Zruče n/S)

„Nejsme žádní profi cestovatelé, prostě rádi poznáváme nové kraje a cizí kultury a zvyky. Prioritou pro nás oba je příroda, takže nevyhledáváme klasické turistické cíle, i když ani těm se nevyhýbáme, stojí-li za to je shlédnout a nečiší-li z toho příliš komerce.

Já jsem kajakář, takže hodně mého cestování je spojeno se sjížděním divokých řek (obě mé cesty do Nepálu). Také jsem nadšenec pro bojová umění, což mě zavedlo mimo jiné například už 2x na ostrov Okinawa. Dita má procestovanou takřka celou Evropu.

Teď už tolik času na cestování není, ale i tak je mým cílem alespoň obrok udělat nějakou zajímavou cestu za poznáním světa buď s kajakem, nebo se svou ženou pěkně po svejch :-)“


Fotogalerie


Cestovatelské večery Vám přináší přednášky z cest po celém světě na zámku Pacov.

cestovatelskevecery@seznam.cz